Egy jobb jövőért a fekete kontinensen
Afrika a legek földrésze. A legszegényebb kontinens, ahol a magas gyermekhalandóság ellenére a legnagyobb a népességnövekedés. A társadalmi berendezkedés változatos. Megtalálható az ősközösségtől a rabszolgaságon és a szocializmuson át a kapitalizmus is. Ez mind tükröződik a kultúrában, az oktatásban, a vallásban, a gazdaságban. Afrika közlekedése fejletlen, kiépített útjai nincsenek, nagy folyói zuhatagosak, csak szakaszosan hajózhatók. A vasútvonalakat még a gyarmati időkben építették, sok helyen csak gőzmozdonyok közlekednek, azok is csak heti egy-két alkalommal. Több ország ezek közül semmivel nem rendelkezik. Afrika ipara elenyésző, csak a bányászat és a fafeldolgozás számottevő, ami a kontinens természeti kincseinek kifosztását eredményezi. A földrészen ötféle éghajlat uralkodik, így tájegységenként más-más növény termeszthető. A lakosság 66 %-a a mezőgazdaságból él, ugyanakkor itt a legalacsonyabb a megművelt területek nagysága. Hiányzik a megfelelő minőségű és mennyiségű ivóvíz. Alacsony színvonalú az egészségügyi ellátás. Jellemző az analfabétizmus, az alultápláltság, az alapvető higiénés ismeretek hiánya és itt a legmagasabb az AIDS-es megbetegedések száma.
Az elképzelt mozgalmam célja ezeknek a problémáknak a megoldása. Úgy képzelem, hogy Afrika-szerte központokat építenénk fel. A Community Service Center nevet viselné a hálózatom. A CSC házakban segíthetnénk az embereknek. A mozgalom szlogenje a „Come and See the Change!” (azaz „Gyere, és lásd a változásokat!”). A központok önkéntesei segítségével gyermekfoglalkozásokat indíthatnánk, ahol a pici gyerekek játszva tanulnák meg az alapvető ismereteket,mint az írás,olvasás,számtan, mértan, angol nyelv. Fontos szerepet kapna már ebben a korban a higiénés oktatás is. A CSC-n belül az árván maradt gyerekekre is figyelnénk, nekik lakhatási lehetőségként szolgálna ez a hely és szociális fejlődésük érdekében mindennapi foglalkozáson vennének részt. A nők higiénés oktatására is nagy hangsúlyt fektetnénk. Az alapvető tudás megszerzése után a betegségek csökkennének, az életkörülmények javulnának. Az AIDS-kialakulásában a férfiaknak van nagy szerepe. A HIV/AIDS programban való részvételükkel csökkenne a megbetegedések száma, ami a gyermekhalandóságra is kedvező hatással lenne.
Persze számolni kell a kezdeti ellenállással. A gyerekkel lesz a legkönnyebb dolgunk. Ők a kezdeti félénkségüket legyőzve, hamar érdeklődővé és befogadóvá válnak. A nők részéről is kialakulhat ilyesféle ellenállás. A higiénés és az AIDS- elleni tudnivalók ismertetése során sokan nagyon szemérmesek lesznek. Ennek a kezelésére nagyon fontos, hogy felkészüljenek a CSC önkéntesei.
Semmit sem szabad erőltetni. A legnagyobb ellenállás a férfiak részéről lesz tapasztalható. Talán ezért lenne célszerű számukra inkább más ismeretekkel kezdeni, mint toalett ácsolás, kerítésépítés, haszonállat tartása, stb. A CSC központokban sok hasznos ismeretet lehetne oktatni. Ilyen például, a víz tisztítása, a varrás, ruhakészítés, mezőgazdasági és gazdálkodási ismeretek vagy a betegségek felismerése és a sebellátás. Fontos lenne megismertetni velük, például az erdőtelepítés kapcsán a Moringa fát. A növény eséllyel képes küzdeni az éhezés és a szegénység ellen. Gyorsan megnő, szinte bármilyen környezetben. Meglepően magas aminosavat tartalmaz. Emberi és állati fogyasztásra is alkalmas, a pora például fehérjepótlásra használható. A CSC központokon belül kórházi részleg is működne. Ennek a létrehozása mellett azonban fontos az is, hogy megtanítsuk az embereknek felismerni, hogy milyen esetekben kell azonnal orvosi segítséget kérni. Ha időben sikerül közbelépni, az életeket menthet. Úgy gondolom, hogy Afrikának minden segítségre szüksége van. Ezért hoznám létre a CSC-hálózatot. Meggyőződésem, hogy ennek a földrésznek nemcsak adományokra, de oktatásra, információkra és technológiákra is szüksége van. Olyan formában, amely az afrikai emberekkel való együttműködésre épít. Úgy vélem, ez a program megvalósítható lenne.